Universal planting spectrum, with the option for spectrum customization.
Compatible with three dimming modes: 0-10V, PWM, and RX.
| Input Power | 720W |
| Input Voltage | 120-277VAC,208-400VAC,50/60Hz |
| Efficiency | Up to 3.2 mol/J |
| Heat Output | 2457 BTU |
| Light Distribution | 120°(Lambertian) |
| Waterproof Rate | IP20 |
| Dimming | 0-10V,PWM,RX |
| Operate Temperature | -18-40°℃ (0-104°F) |
| Size(L*W*D) | 1048x1089.5x54mm / 42.0x42.0x2.56" |
| Net Weight | 7.5Kg |
Full-spectrum led grow lights provide lights that closely resemble light
from the sun. This marketing name comes from the concept of
“full-spectrum light,” which nowadays has been used to refer to
electromagnetic radiation from the UV to infrared wavebands.
Compact design with a built-in power supply, offering great value.
Foldable and no-disassembly design for easy installation and transportation.