The fixture offers four-channel control, enabling adjustable spectra: Red 660nm, White 6200K, Blue 437nm, Far Red 730nm, and Uv 395nm.
| Input Power | 1500W |
| Input Voltage | 120-277VAC,208-400VAC,50/60Hz |
| Efficiency | Up to 4.0 mol/J |
| Heat Output | 5118 BTU |
| Spectrum | Four channel full on | Four channel full on (Close first channel) |
| Light Distribution | 120° |
| Waterproof Rate | IP65 |
| Dimming | 0-10V |
| Operate Temperature | -18-40°℃ (0-104°F) |
| Size(L*W*D) | 1826x1143x89mm / 71.9x45.0x3.5" |
| Net Weight | 17.45Kg |
Full-spectrum led grow lights provide lights that closely resemble light
from the sun. This marketing name comes from the concept of
“full-spectrum light,” which nowadays has been used to refer to
electromagnetic radiation from the UV to infrared wavebands.
The driver box is removable for easy maintenance and replacement.
Smart control available when connected to a main control panel.