Eliminates excess power cords and electrical sockets, ideal for confined spaces when running multiple fixtures.
| Input Power | 18W |
| Input Voltage | 120-277VAC,208-400VAC,50/60Hz |
| Efficiency | 2.5 mol/J |
| Heat Output | 61 BTU |
| Light Distribution | 120° |
| Waterproof Rate | IP65 / WET Location |
| Dimming | 0-10V |
| Operate Temperature | 0°C-35°℃ (32°F-95°F) |
| Size(L*W*D) | 1102x39x55mm/ 43.4x1.5x2.2" |
| Net Weight | 0.58Kg |
Full-spectrum led grow lights provide lights that closely resemble light
from the sun. This marketing name comes from the concept of
“full-spectrum light,” which nowadays has been used to refer to
electromagnetic radiation from the UV to infrared wavebands.
Low-profile design perfect for low-clearance vertical farming environments.
Easy installation with daisy-chaining capability to connect two lights end to end.